Dziś mija 15 rocznica powstania Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach powstał w wyniku reformy samorządowej i zarządza siecią 1218,6 km dróg, na których znajduje się 311 mostów i wiaduktów o łącznej długości 6.838 m, jednym przejściem podziemnym dla pieszych i jedną przeprawą promową.
Od początku ZDW w Katowicach tworzono z myślą o tym, by zarządzanie drogami wojewódzkimi było jak najmniej kosztowne a jednocześnie, by możliwe było stosowanie nowoczesnych technologii i metod zarządzania. Biorąc pod uwagę zatrudnienie, katowicki zarząd jest najmniejszą tego typu jednostką w Polsce.
– Po wygranym konkursie na dyrektora ZDW w Katowicach, jaki ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego stanęło przede mną zadanie zorganizowania urzędu. Jak wiadomo, był to czas powstawania administracji samorządowej i to dawało szansę przyjęcia takich rozwiązań, które umożliwiały osiągnięcie najlepszych efektów. Z czasem okazało się, że wybrany przez nas model funkcjonowania ZDW w Katowicach jest unikatowy w kraju. Zrezygnowaliśmy z tzw. „rejonów” własnych ekip wykonawczych itp. Wszystkie zadania, bieżące utrzymanie dróg, projektowanie, remonty, przebudowę dróg itd. zlecamy firmom zewnętrznym w przetargach i zleceniach zgodnie z obowiązującym prawem zamówień publicznych. Można powiedzieć, że ZDW w Katowicach jest zorganizowany tak, jak firma inżynierska – wyjaśnia Zbigniew Tabor, dyrektor ZDW w Katowicach.
Wytyczne techniczne
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach opracowano i wdrożono własne Wytyczne Techniczne i Wytyczne Projektowe (WT ZDW w Katowicach). To pierwsze w Polsce tak obszerne i kompleksowe opracowanie wskazań dla projektantów i wykonawców opisujące dokładnie wymagania jakie inwestor stawia projektantom i wykonawcom. Opublikowane w witrynie internetowej są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia ogłaszanych przetargów wprost odwołują się do wytycznych. Dzięki temu wykonawcy, którzy złożą oferty poniżej realnych kosztów jakie ponieść muszą przy wykonywaniu kontraktów mogą złożyć taką ofertę tylko jeden raz. Zarządzający firmami wykonawczymi wiedzą już, że w przypadku wykonywania kontraktów na zlecenie ZDW w Katowicach opłaca się oferować cenę rzetelną.
Wytyczne są implementacją zasad przyjętych przez Unię Europejską i dostosowane są do naszych krajowych warunków, co dotyczy zarówno specyfiki ruchu drogowego, klimatu oraz produktów i materiałów budowlanych stosowanych w Polsce. Praca nad nimi trwała kilka lat. Pierwsza ich wersja opublikowana została w 2009 roku. Dwa lata później wytyczne zostały zaktualizowane. Wtedy wprowadzono także nowe wytyczne określające wymagania dotyczące mas bitumiczno-asfaltowych. W tym roku ukazała się kolejna aktualizacja i nowe wytyczne określające wymagania jakie muszą spełniać warstwy ścieralne o polepszonych właściwościach akustycznych. Pojawiły się także nowe wytyczne projektowe opisujące wymagania dotyczące barier ochronnych.
W dążeniu do zapewnienia jak najwyższej jakości remontów i budowy dróg, Wytyczne Techniczne to nie jedyne narzędzie stosowane przez ZDW w Katowicach. Zanim jeszcze Wytyczne zostały opracowane i wdrożone priorytetowym zadaniem było rozpoznanie stanu technicznego ponad 1200 km dróg, które zostały przejęte od państwa przez samorząd województwa śląskiego. To, że stan techniczny sieci dróg wojewódzkich nie był dobry, to było jasne już 1 lipca 1999 roku, w dniu powstania ZDW w Katowicach. Ważne było jednak, by stwierdzić dokładnie, które odcinki należałoby w pierwszej kolejności remontować, a które nieco potem, w miarę posiadanych funduszy. Dzisiaj ZDW w Katowicach jest jedynym bodaj zarządem drogi, który taką wiedzę o sieci dróg ma. Podobnie ZDW w Katowicach jako pierwszy w kraju dokonał wideorejestracji wszystkich zarządzanych dróg. Dzięki programowi komputerowemu, swego rodzaju bazie danych w szybki sposób można na monitorze komputera obejrzeć dowolny odcinek drogi. Dzisiaj taka dokumentacja jest standardem w zarządach dróg w Polsce.
Zarządzanie jakością
Przedsięwzięciem, które w znacznym stopniu ułatwia lepsze przygotowanie inwestycji było wdrożenie nowoczesnego systemu ewidencji geodezyjnej. W 2004 roku urząd otrzymał certyfikat serii ISO 9000 wydany przez renomowany TÜV Nord.
Współpraca międzynarodowa
Duże znaczenie dla udoskonalania działania urzędu mają kontakty międzynarodowe. ZDW w Katowicach szczególnie dobre kontakty ma z niemieckimi zarządami dróg. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poznawanie najnowszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.
Nagrody i wyróżnienia
W 2003 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach otrzymał nagrodę specjalną „Polskie Drogi XXI” za „wdrożenie systemu referencyjnego dla dróg wojewódzkich i współpracę z powiatami.” Przyznało ją jury, w którym zasiadali przedstawiciele redakcji „Polskich Dróg” i Instytutu Badawczego Dróg I Mostów» w kategorii innowacje w zarządzaniu siecią drogową.
W 2005 roku za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Dyrektor ZDW Zbigniew Tabor został odznaczony medalem „Za zasługi dla Policji”.
W 2007 roku Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Katowicach przypadła w udziale nagroda Redakcji „Polskich Dróg” i Instytutu Badawczego Dróg i Mostów za wdrożenie „systemu badań konstrukcji nawierzchni wraz z oceną nośności i identyfikacją stanu eksploatacyjnego w celu racjonalnego planowania robót utrzymaniowych i inwestycyjnych”.
W maju 2010 r., za opracowanie i wdrożenie wytycznych technicznych służących podnoszeniu jakości i trwałości, dróg dyrektor Zbigniew Tabor otrzymał nagrodę redakcji miesięcznika „Polskie Drogi”, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.
W maju 2011 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach został wyróżniony znakiem „Stawiamy na jakość”, a dyrektor Zbigniew Tabor statuetką „Znakomity przywódca”. Zaś kolejny rok przyniósł Śląską Nagrodę Jakości przyznaną także przez Regionalną Izbę Gospodarczą.
W roku ubiegłym Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach otrzymał Złote Godło Quality International „Najwyższa Jakość” oraz prestiżową Polską Nagrodę Jakości w kategorii wojewódzkich organizacji publicznych i samorządowych.