20 lutego br. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Polski Kongres Drogowy pt. „Consensus Facit Leget. Dobre praktyki przy zamawianiu i realizacji umów na projekty drogowe”. To wyraz zaangażowania Polskiego Kongresu Drogowego w dyskusję o sposobach doskonalenia procesu realizowania zamówień publicznych.
Odbyły się cztery sesje. Podczas pierwszej przedstawiono sposoby zawierania kontraktów finansowanych ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. To ważne zagadnienie, dlatego, że instytucje stawiają nieco inne wymagania niż Unia Europejska. Dyskutowano o różnicach w porównaniu z uregulowaniami obowiązującymi w UE i w Polsce.
W sesji drugiej zaprezentowano zaawansowanie i przebieg prac nad wdrożeniem „wzorcowej umowy na roboty budowlane”. Temat przedstawiała Wioleta Bajda z Urzędu Zamówień Publicznych, gdzie prace nad wzorcową umową trwają. Ma to być rewolucyjne niemal rozwiązanie, sprawiające, że umowy będą lepiej odzwierciedlały specyfikę inwestycji drogowych.
Kolejna sesja poświęcona była zgodności warunków kontraktowych FIDIC z polskim Kodeksem Cywilnym.
Czwarta sesja była podsumowaniem konferencji w formie dyskusji panelowej, w której uczestniczył jako panelista także dyrektor ZDW w Katowicach, Zbigniew Tabor, który wskazał m.in. na zasadnicze znaczenie jakości warunków kontraktowych w branży drogowej. Wsoka ich jakość bowiem może zminimalizować konflikty pomiędzy zamawiającym a wykonawcą dobrze służąc efektywności inwestycji.