Obradujące 16 września 2020 roku w Warszawie Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy ponownie wybrało Zbigniewa Tabora na funkcję wiceprezesa na nową kadencję 2020-2025.
Celem stowarzyszenia jest integracja środowiska drogowego, reprezentowanie środowiska drogowego wobec podmiotów publicznych i innych oraz działanie na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej.
Polski Kongres Drogowy nawiązuje nazwą oraz formułą działania do liczącej już 80 lat tradycji organizowania się branży drogowej w Polsce. Pierwszy Polski Kongres Drogowy odbył się w styczniu 1928 roku, po kilku latach przygotowań, w Warszawie, w gmachu Politechniki Warszawskiej. Łącznie, do wybuchu II wojny światowej, odbyły się cztery Kongresy.
Polski Kongres Drogowy realizuje swoje cele poprzez:
- współdziałanie z organami administracji publicznej i samorządu zawodowego;
- przedstawianie opinii, stanowisk, ekspertyz;
- organizowanie konferencji, seminariów, kursów, szkoleń, warsztatów, prelekcji, wykładów, wystaw i konkursów;
- współpracę z osobami i organizacjami, w tym również zagranicznymi i międzynarodowymi;
- badanie i wdrażanie nowoczesnych materiałów, technologii, konstrukcji i systemów zarządzania;
- inicjowanie, organizowanie i wspieranie programów badawczych i wdrożeniowych;
- współdziałanie w przygotowaniu i realizacji międzynarodowych projektów;
Od 2018 roku Polski Kongres Drogowy pełni rolę Polskiego Komitetu Narodowego PIARC.
Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) jest najstarszym międzynarodowym forum wymiany informacji i dyskusji na wszystkie tematy związane z infrastrukturą drogową i transportem.
Stowarzyszenie powstało w 1909 roku, po pierwszym międzynarodowym kongresie drogowym, który odbył się w Paryżu. Główna siedziba PIARC znajduje się w Paryżu (Francja), a jej głównymi członkami są rządy z 121 krajów, a także władze regionalne, partnerzy prywatni, członkowie grupowi i indywidualni. Obecnie przewodniczącym Światowego Stowarzyszenia Drogowego jest Claude Van Rooten, a sekretarzem generalnym Patrick Malléjacq.