DW 930 w Połomi znów zamknięta

Wczoraj po południu zamknięta została DW 930 w Połomi. Wyznaczono objazd przez Gogołowę, Jastrzębie-Zdrój i Mszanę. Korpus drogi został naruszony przez silne tąpnięcie, które nastąpiło przedwczoraj w efekcie prowadzonej eksploatacji górniczej złóż węgla.

W rowie przy drodze powstała wyrwa o średnicy ok. 5 m , a korpus drogi zarysował się. Stwarza to potencjalne niebezpieczeństwo osunięcia się korpusu drogi, a  nawet zapadnięcia się jezdni. Dlatego zapadła decyzja o natychmiastowym zamknięciu drogi dla ruchu pojazdów.

 

Od stycznia tego roku trwała przebudowa DW 930 w Połomi. Na długości ok. 500 metrów korpus drogi został podwyższony o ok. 4,5 m. Konieczność tej przebudowy wynikła z eksploatacji górniczej, która spowodowała, że cały okoliczny teren obniżył się, a DW 930 była zalewana podczas obfitych deszczów.

Prace przy podwyższaniu korpusu drogi prowadzone i finansowane przez kopalnię „Jas-Mos” pod nadzorem inspektora ZDW w Katowicach miały się zakończyć pod koniec listopada. Już od kilku tygodni droga była przejezdna. Niestety teraz trzeba było ją ponownie zamknąć.

Wczoraj dokonano już pierwszych, które wykazały, że pod rowem powstały pustki w wyniku tąpnięcia, co grozi powiększeniem się zapadliska. Teraz przeprowadzone będą szczegółowe badania geologiczne, które pozwolą ocenić zakres uszkodzeń korpusu drogi i staną się podstawą do zaprojektowania naprawy drogi. DW 930 pozostanie zamknięta do odwołania. Objazd prowadzi tymi samymi drogami, jak podczas przebudowy drogi.

 

do góry/span>