Strona główna | Wirtualne biuro | Biuletyn Informacji Publicznej | Mapa serwisu | Kontakt

Aktualności

Zjazd z drogi publicznej. Co powinien wiedzieć właściciel posesji?

Kto ma pokrywać koszty utrzymania zjazdu do posesji z drogi publicznej? Jak ustanowić zjazd z drogi publicznej? Czy inwestor przebudowy drogi odbuduje zjazd do posesji w ramach inwestycji? Jak sprawdzić, czy mam formalnie ustanowiony zjazd do swej działki?

Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w obszernym artykule pt. „Zjazd z drogi publicznej – przepisy prawne” autorstwa Beaty Kord-Pyrcz, naczelniczki wydziału prawnego i Zbigniewa Tabora, dyrektora ZDW w Katowicach. Ukazał się on łamach  majowo-czerwcowego wydania miesięcznika „Infrastruktura” {nr 5-6 (92), 2017}.

To kompendium wiedzy na ten temat powstałe z potrzeby poszerzenia wiedzy właścicieli posesji. Ma to znaczenie szczególnie w czasie, gdy będą realizowane duże inwestycje polegające na przebudowie wielu odcinków dróg wojewódzkich. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pozwoli najprawdopodobniej na przebudowanie wielu dziesiątek kilometrów.

Podczas takich inwestycji okazuje się, że wielu właścicieli nie ma ustanowionych formalnie zjazdów do posesji, co było niejednokrotnie – podczas przebudów realizowanych w ostatnich latach – przyczyną frustracji właścicieli posesji.ZDW w Katowicach prowadzi przed każdą tego typu przebudową szerokie kampanie informacyjne skierowane do zainteresowanych właścicieli posesji.

Wspomniany artykuł jest próbą zebrania w jednym miejscu większości przepisów regulujących kwestie zjazdów wraz z komentarzem mającym przybliżyć praktyczne konsekwencje ich stosowania. Znajdziemy tu także indeks przepisów prawnych w randze ustawy i odsyłacze do wyroków sądów administracyjnych, które wskazują linię orzeczniczą w tej kwestii.

2017-05-26

 
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ul. Lechicka 24 40-609 Katowice tel. 032-781-92-11 fax: 032-781-92-00 kontakt dla mediów: rzecznik@zdw.katowice.pl